Witaj w skromnych progach naszego bloga


Kilka słów o nauce...

Sądzę, że celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.


Co trzeba zorganizować przed wyjazdem zagranicę? Istotne wiadomości

Posted on 07/04/2019 7:29am

Każdy jeden wypad zagraniczny wymaga nieźle opracowanego planu. O ogromnej ilości spraw należy pomyśleć sporo wcześniej, a część możemy odłożyć na ostatnie dni przed podróżą. Czasem zwykłe czynności mogą zabrać mnóstwo czasu albo nawet przy ich realizacji mogą pojawić się nieoczekiwane problemy. Żeby mieć wszystko na oku i czuć się nieźle przygotowanym do wyjazdu, zabierzmy się za działania odpowiednio wcześnie.

kredyt - malowidło
Author: Chris
Source: http://www.flickr.com
Warto opracować sobie listę, w jakiej kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i inne punkty, jakie mamy w swoich notatkach, by nic nie ominąć. Przede wszystkim sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy będziemy potrzebować paszportu? Kiedy planujemy wyjazd do kraju spoza Unii Europejskiej – zdecydowanie tak, ponieważ dokument ten potwierdzi naszą tożsamość i nasze obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go odświeżyć? WNiosek o dowód złożymy w urzędzie miasta (za darmo), ale paszport w urzędzie wojewódzkim (koszt wynosi 140 lub 70 zł). Jeśli jedziemy z dziećmi i one muszą mieć dokument. Kiedy ubezpieczamy się w Polsce, pomyślmy o karcie EKUZ, żeby w przypadku choroby lub pilnej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zostało uznane. Kiedy o stanie zdrowia mowa – należy pójść do internisty, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Wizyta u stomatologa również może uchronić nas przed nieplanowanymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, miejscem, w którym je wymienimy jest kantor. Aby zdecydować się na najlepszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy zaliczyć 2-3 kantory dla porównania zanim to zrobimy. Na miejscu też możemy wymienić gotówkę, jednak po pierwsze – z jakąś gotówką w obcej walucie musimy pojechać, a po drugie – dobrze jest z tym zaczekać, bo kantor (dorex.com.pl/tabela/kursy-walut-detaliczne.html) na lotnisku albo dworcu może być dość drogi. Turyści i tak z niego skorzystają.

Warto sprawdzić, czy w miejscu, do którego jedziemy, mamy kogoś znajomego. Trzeba szybciej zgłosić nasz wyjazd a potem powrót.

Ciągle masz duże kłopoty ze znalezieniem interesującej oferty? Nie martw się - sprawdź te propozycje (https://www.maciejwozniak.com/), one na pewno Cię nie rozczarują.

Zgłaszamy te fakty w urzędzie gminy, nawet przez internet.