Witaj w skromnych progach naszego bloga


Kilka słów o nauce...

Sądzę, że celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.


Dlaczego technika decoupage cieszy się taką dużą popularnością, jakiego rodzaju akcesoria przydadzą się przy jej używaniu.

Posted on 12/07/2018 5:10pm

Wiele zdobniczych technik, jakie pojawiły się przed wiekami, jest po dziś dzień z dużym powodzeniem wykorzystywanych. Oczywiście zmianie uległy narzędzia i materiały do ich robienia, ale idea jest niezmienna, co wiele lat temu.

Decoupage - gwiazkdki
Author: distelfliege
Source: http://www.flickr.com
Analogicznie sprawa się ma na przykład z decoupage, metodą jaka pojawiła się przed wieloma wiekami na dalekiej Syberii. To właśnie tam rozpoczęto wycinanymi fragmentami różnych materiałów zdobić groby przodków. Jakiś czas potem do swoich celów decoupage zaczęli adoptować Chińczycy, a potem doszła też do Europy. W pewnym momencie stała się naprawdę popularna, a osoby które się nią zajmowały urosły do miana artystów. Aktualnie również chętnie sięga się po nią, szczególnie że nie wymaga odpowiednich finansowych nakładów, a daje naprawdę ciekawe rezultaty. W kilku słowach Pudełko decoupage polega na tym, że na przygotowaną wcześniej powierzchnię nakleja się różne motywy przygotowane z barwnych papierów, skrawków gazet czy serwetek. Wszystko następnie będzie pokrywane odpowiednim lakierem, przez co nie tylko bardzo ładnie to wszystko wygląda, lecz również jest trwałe i wytrzymałe.

Do naklejania będą się nadawać w zasadzie wszystkie powierzchnie, wraz z tkaninami, więc uniwersalność decoupage (polecamy odwiedzić: https://www.tokarnia-sosenka.com.pl/) jest naprawdę spora. Co istotne, nie wymaga ona jakiś większych nakładów finansowych, bez problemów można na początek użyć to, co i tak w większości domów jest. Przede wszystkim niezbędne będą kolorowe papiery i serwetki oraz coś do ich wycięcia. Sprawdzają się tu najzwyklejsze nożyczki, lecz można się także zaopatrzyć w takie, jakie będą umożliwiać wycinanie różnych wzorów i motywów. Ich koszt jest niewielki, każdy sklep kreatywny będzie je miał w swojej propozycji, a można dzięki nim otrzymać bardzo ciekawe rezultaty.

Niezbędny także będzie jakiś dobry klej, tu między innymi bardzo dobrze sprawdza się zwykły wikol, znany i wykorzystywany od bardzo dawna do przyklejania papieru. Pomyśleć również należy o lakierze zabezpieczającym naklejony wzór, tu z kolei najbardziej polecane są lakiery i farby akrylowe.