Witaj w skromnych progach naszego bloga


Kilka słów o nauce...

Sądzę, że celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.


W jaki sposób planować wycieczkę szkolną ? Do jakiego miejsca wybrać się ? O czym koniecznie powinniśmy pamiętać?

Posted on 08/03/2019 10:20am

Każdy uczeń lubi wycieczki szkolne. Jak zresztą można ich nie lubić, gdy dzięki nim można się trochę wyluzować, na moment o nauce i obowiązkach. Zorganizowanie szkolnej wycieczki jest to jednak duże przedsięwzięcie, jakie powinno być dobrze zaplanowane. O czym należy więc z pewnością nie zapominać, jak do tego podejść ?

Wycieczka szkolna integracyjna
Author: Southbank Centre
Source: http://www.flickr.com
Wycieczka szkolna generalnie ma założenia bardzo ambitne, powinna przyczyniać się do nabywania wiedzy przez uczniów. Jest ona najbardziej dla tych uczniów atrakcyjna, ponieważ łączy aktywny relaks z aktywnym poznawaniem. Wycieczka (zobacz również wycieczka jednodniowa do Krakowa) szkolna jest także, co wspomnieliśmy już we wstępie, wolna od stresu lekcyjnego i bezmiaru szkolnych obowiązków. Są różne możliwości spędzenia takiego okresu, począwszy od bycia w górach, wycieczki udającej się nad morzem, albo spędzenia czasu w większym mieście, przykładowo jak wycieczki szkolne Warszawa będzie tu doskonałym pomysłem.

To miasto, w którym istnieje wiele atrakcji, więc każdy człowiek wyszuka tutaj coś odpowiedniego dla siebie. Warszawa to stolica, więc poza tym znajdziemy tu wiele historycznych zabytków, które każdy powinien znać. Tak samo jak zielone szkoły Warszawa to naprawdę dobre miejsca, by takową wycieczkę zorganizować. Wycieczki (wycieczki szkolne lubuskie) szkolne ukształtują osobowość każdego ucznia, a to przez to, iż poznawane będą symbole kulturalne, a także pomniki przyrody. Wycieczki uczą zgodnego działania w grupie, zasad zachowania się w różnych sytuacjach. Umożliwiają zdobyć wiedzę, weryfikować to, co się wie z faktycznym stanem rzeczy. Jednakże, aby taka wycieczka spełniła postawione przed nią zadania powinna zostać jak najlepiej zaplanowana.

Możemy właściwie podzielić to przygotowanie na trzy fazy. W początkowej przygotowujemy wycieczkę, to znaczy wszystko planujemy tak, aby było pomysłowe, ciekawe oraz wyjątkowe. W następnej fazie realizujemy wycieczkę, a jak nazwa wskazuje przechodzimy od fazy planu do konkretów. Faza druga jest to zatem samo sedno, czyli wycieczka. Równie jednak ważna będzie trzecia, ostatnia faza, w której sumujemy wyjazd. Należy wtedy oszacować jakie było zachowanie konkretnych uczniów, lecz jeszcze istotniejsze będzie skontrolowanie, co zyskaliśmy dzięki takiej wyprawie. Ta wiedza może nam bowiem bardzo pomóc w życiu przyszłym.