Witaj w skromnych progach naszego bloga


Kilka słów o nauce...

Sądzę, że celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.


Z jakich udogodnień skorzystają dziś matki, gdy chodzi o karmienie piersią? Jak przechowywać matczyne mleko?

Posted on 01/05/2019 7:45am

Wokół tematu karmienia piersią niemowlaków narosło już sporo historii i przekonań, które powtarzane są od dawien dawna. Pewne są prawdziwe, inne z kolei nie mają żadnego potwierdzenia, ale na pewno kwestia nakarmienia piersią będzie tematem dość często poruszanym, gdy chodzi nam o wychowanie dziecka.

Ostatnimi czasy głośna jest rozprawa o temacie karmienia dziecka piersią w miejscu publicznym. Tu zdania są rozbieżne. Jedni będą takiemu rozwiązaniu szczególnie przeciwni, oceniając takie zachowanie za gorszące. Za to inni ludzie z kolei nie widzą w tym niczego dziwnego, a nawet uznają takową sytuację za sprawę całkowicie naturalną. Tym bardziej iż w obecnych czasach wiele spraw w kwestii karmienia dzieci piersią jest już raczej ułatwionych. Młoda matka ma możliwość zakupić biustonosz dla matek karmiących, jaki ułatwia także nakarmienie dziecka poza domem. Nie trzeba nam żadnych specjalnych gimnastyki ze stanikiem, a jedynie odpina się jego przednią warstwę i wtedy można już przystąpić do karmienia dziecka.

Stanik do karmienia dla młodej mamy - duży wybór
Author: David Stanley
Source: http://www.flickr.com
Kłopot z publicznym karmieniem będzie ten, że niemowlę jest głodne naprawdę cho chwilę i przez to nie zawsze uda się zdążyć powrócić do mieszkania na czas. Dlatego mowy zdarzyć się, że jeśli przebywamy dłużej poza domem, to niemowlę musimy nakarmić. Nie zawsze się znajdzie właściwe miejsce, żeby zrobić to wygodnie. Przecież nie zamkniemy się razem z naszym dzieckiem w ubikacji. Jednak dla matek, które będą się na przykładowo krępować karmić dziecko publicznie piersią, jest jeszcze przechowywanie mleka matki, które odciąga się i daje dziecku w razie takiej potrzeby. Jednak trzeba pamiętać o paru zasadach. Takie mleko należy przede wszystkim od razu schłodzić. Można je również mrozić, jednakże tutaj także istnieje maksymalny termin, w trakcie jakiego takie mleko może stać w zamrażalniku.

Z pewnością przy odciąganiu matczynego mleka trzeba pamiętać o właściwym zachowaniu czystości. Trzeba zadbać o to, żeby niepożądane zarazki nie przedostały się do wewnątrz. Mleko, które zamierzamy podać niemowlakowi, nie powinno być ostro ogrzane do temperatury większej niż 37 stopni. Najlepiej zagrzać takowe mleko pod strumieniem wody. Ogólnie rzecz biorąc lepiej, by było nieco chłodniejsze, niż zbyt gorące.